O lęku
Każdy z nas doświadczył odczuwania lęku. U niektórych osób trwa on na tyle długo, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej spotykanymi objawami lęku jest uczucie niepokoju, przytłoczenia, trudność w uspokojeniu się, napadowe poczucie przerażenia i lęku, myślenie katastroficzne. W niektórych przypadkach nieleczone zaburzenia lękowe mogą spowodować rozwinięcie chorób układu krążenia, pokarmowego oraz oddechowego. Dolegliwości nie są takie same w każdym przypadku, w rzeczywistości dotyczą bardzo dużej grupy zaburzeń nerwicowych. Główny podział obejmuje:

- zaburzenia lękowe w postaci fobii: oznaczają występowanie nadmiernego lęku wskutek kontaktu z bodźcem, osoby dotknięte fobiami zazwyczaj zdają sobie sprawę w ich irracjonalności. Czasami sama myśl o czynniku wywołującym fobię potrafi wywołać napad lęku.
- inne zaburzenia lękowe: zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia lękowe z napadami lęku. Epizodyczne napady charakteryzują się nagłym przebiegiem z objawami takimi jak kołatanie serca, duszność i silne uczucie zagrożenia. Napady zazwyczaj trwają parę minut. Zaburzenia lękowe uogólnione odnoszą się do przewlekle występującego lęku. Osoby chorujące na tę dolegliwość skarżą się na problemy z koncentracją, zaburzenia snu i ciągłe uczucie strachu, przygnębienia
Czy zaburzenia lękowe są uleczalne?
Zaburzenia lękowe mocno wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie i relacje społeczne. Jednak czy można się ich pozbyć? Większość zaburzeń lękowych jest uleczalna za pomocą psycho- i farmakoterapii. Jeśli jednak nie uda się wyeliminować całkowicie stanów lękowych, można je wyciszyć na tyle, aby móc normalnie funkcjonować na co dzień.