Leki na nerwicę

Jak skutecznie leczyć nerwicę?

Nerwica to potoczna nazwa dla grupy zaburzeń lękowych, które przyjmują różne postaci i stopnie nasilenia. Przesadne odczuwanie nasilonego strachu, nieustanny lęk i zwiększona koncentracja na własnych objawach sprawiają, że osoby cierpiące na nerwicę nie są w stanie zdrowo funkcjonować. W leczeniu nerwicy często wykorzystuje się farmakoterapię – jednakowo leki dostępne bez recepty, jak i te dostępne wyłącznie na zalecenie specjalisty.

Leki na nerwicę dostępne bez recepty

 

Leki OTC to przede wszystkim preparaty na bazie ekstraktów ziołowych. Fitoterapia stanowi dobry wybór do leczenia epizodów nerwicy lub stanów wynikających ze wzmożonego stresu i zmęczenia psychofizycznego. Leki bez recepty na nerwicę są dostępne w formie kapsułek, tabletek, nalewek i kropli. Ich działanie pozwala na poprawę nastroju, relaksację, wyciszenie, redukcję przesadnego napięcia nerwowego. Zioła pomagają w uspokojeniu oraz mogą ułatwić zasypianie. Warto jednak pamiętać, że leki bez recepty i zawarte w nich składniki – w tym przypadku ekstrakty lub sproszkowane zioła – mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego zawsze należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po preparat. Zioła wykorzystywane w lekach to m.in. kozłek lekarski, dziurawiec zwyczajny, melisa lekarska, szafran, chmiel zwyczajny, serdecznik pospolity, goryczka czy męczennica jadalna.

Przykładowe leki OTC na nerwicę:

  • Kalms
  • Positivum
  • Persen Forte
  • Valerin Max
  • Neospasmina
  • Nervomix Forte
  • Valused Noc Plus
  • Tabletki Uspokajające Labofarm

Pomocna może też się okazać melatonina. To neurohormon odpowiedzialny za regulację cyklu dobowego. Braki melatoniny są częstym problemem osób znerwicowany, żyjących w nieustannym stresie i mających trudności ze zdrowym snem. Na rynku istnieje wiele produktów zawierających melatoninę, ale zdecydowaną większość stanowią suplementy diety. W przypadku leków dostępnych bez recepty są to preparaty:

  • Melabiorytm
  • Melatonina LEK-AM
  • Melatonina Polfarmex

W składach suplementów diety z kategorii stres & zmęczenie można natrafić na takie składniki jak cholina, witaminy z grupy B, monofosforan urydyny, kwas foliowy, witaminę E, kwasy tłuszczowe omega 3, kwas alfa-liponowy, selen, L-tryptofan.

Leki na nerwicę dostępne na receptę

 

Druga grupa leków wykazuje bezpośrednie oddziaływanie na funkcjonowanie układu nerwowego. Środki psychotropowe są rekomendowane osobom ze zdiagnozowaną nerwicą i regularnymi problemami o charakterze zaburzeń lękowych. Przeważnie stosowane są w połączeniu z psychoterapią i zmianą ogólnych nawyków dotyczących m.in. odżywiania, życia społecznego czy aktywności fizycznej. Leki na receptę pozwalają na uspokojenie chorego, zmniejszenie częstotliwości ataków paniki, pozbycie się uczucia nadmiernego napięcia oraz mogą ułatwić sen i przeciwdziałać bezsenności. W leczeniu nerwicy wykorzystuje się poniższe leki na receptę:

  • buspiron
  • pregabalina
  • hydroksyzyna
  • benzodiazepiny
  • antydepresanty – IMAO, TPLD, SSRI/SNRI

Stosowanie leków psychotropowych na receptę wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dawki i pory przyjmowania mają duże znaczenie, co wynika z wysokiego poziomu ryzyka przedawkowania. Toksyczne zatrucia mogą prowadzić np. do zatruć lub uszkodzeń wątroby. Ponadto benzodiazepiny wykazują wysoki potencjał uzależniający, dlatego ich użycie jest przeważnie cykliczne i krótkotrwałe – przeważnie w okresach wzmożonej intensywności objawów lub przedłużających się epizodach bezsenności.

Bibliografia:

  1. Gaebel W., Zielasek J., Reed GM. „Zaburzenia psychiczne i behawioralne w ICD-11: koncepcje, metodologie oraz obecny status.” Psychiatria Polska 2017, 51(2): 169-195.
  2. Jaeschke R., et al. „Współwystępowanie zaburzeń depresyjnych i lękowych.” Psychaitria 2010, 7(5): 189-197.
  3. Dobros N. „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.” Postępy fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.